کلمات بازیابی یا Seed Phrase چیست؟

کلمات بازیابی یا Seed Phrase مجموعه ای از کلمات است که برای دستیابی به کیف پول ارز دیجیتال خود به آن نیاز خواهید داشت.

تعریف

کلمات بازیابی که در بیت کوین با عنوان BIP39 معرفی شدند، راه حلی ساده برای دستیابی سریع تر به کیف پول کاربران فراهم می‌کرد. اگر قبلا از یک کیف پول استفاده کرده باشید، احتمالاً از شما خواسته شده که 12 تا 24 کلمه تصادفی را مانند کلمات زیر بنویسید:

فراموشی تعقیب به دست آوردن صحیح دیدن شام شاهد ترکیب غرور

اگر زمانی دسترسی خود به کیف پول را از دست دادید، با استفاده از این عبارات می‌توانید دسترسی به آن را بازیابید.در BIP39 تقریبا 2048 حرف وجود دارد که به معنای آن است که یک رشته 12 کلمه ای تقریبا 128 بیت امنیت دارد. این یعنی یک هکر باید 2128 عملیات انجام دهد تا بتواند 12 کلمه شما را حدس بزند.

شاید عدد کوچکی به نظر برسد، اما تقریبا برای هر هکری غیرممکن است که بتواند حتی با منابع خوب (در حال حاضر) این کلمات را پیش بینی کند. هر چه Seed Phrase طولانی تر باشد، ایمن تر است.

عبارات بازیابی (Seed Phrase) بر خلاف کلیدهای خصوصی، فضا را برای اشتباهات و خطای انسانی در زمان پشتیبان گیری کمتر کرده است، چراکه ذخیره کردن و انتقال آن‌ها راحت تر است. کاربران می‌توانند با یک مجموعه عبارات بازیابی بی نهایت آدرس‌های دریافت تولید کنند.

عبارات بازیابی چگونه عمل می‌کنند؟

وقتی یک کیف پول رمزارز ایجاد می‌کنید، یک رشته کلمات بازیابی به طور خودکار تولید می‌شود. عبارات بازیابی یک رشته طولانی از کلمات است که کیف پول شما برای تولید کلیدهای خصوصی که به شما اجازه نقل و انتقال کریپتو را می‌دهد، از آن استفاده می‌کنند.

  • دلیل اینکه رشته بازیابی با کلمات تشکیل می‌شود (به جای اعداد تصادفی) این است که انسان در به خاطر سپاری اعداد حافظه قدرتمندتری دارد.
  • هر عبارت بازیابی از 2048 کلمه ساده تشکیل شده است.
  • استاندارد کلمات بازیابی به نوعی است که کیف پول‌ها را نیز با هم سازگار می‌کند: کافی است وقتی که بین کیف پول‌های خود جابجا می‌شوید در کیف پول جدید عبارت بازیابی را وارد کنید.
  • اگر کیف پول خود را از دست دادید و یا حذف شد، می‌توانید با عبارت بازیابی آن را ریکاوری کنید.
  • محفوظ نگه داشتن عبارت بازیابی از هکرها، حملات فیشینگ بسیار حیاتی است.
نمونه عبارت بازیابی seed phrase
نمونه عبارت بازیابی seed phrase

اگر عبارت بازیابی را گم کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر به صورت تصادفی عبارت بازیابی خود را گم کنید، یا ندانید که کجا ذخیره کرده اید، دسترسی به ارزهای دیجیتال خود را از دست داده اید.در صورت سرقت عبارت بازیابی، ارز دیجیتال شما در بلاکچین باقی می‌ماند، اما شما دسترسی به آن را از دست می‌دهد.

در نگهداری عبارت بازیابی باید توجه ویژه ای شود، گم کردن عبارت بازیابی به معنای از دست دادن دسترسی به کیف پول و ارز دیجیتال شما است.

تفاوت میان عبارت بازیابی و کلید خصوصی؟

کلید خصوصی به شما اجازه می‌دهد که ارز دیجیتال خود (بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال) را جابجا کنید. کلید خصوصی به صورت الگوریتمی از رشته طولانی اعدادی که عبارت بازیابی نشان می‌دهد به دست می‌آید.

عبارت بازیابی کلید دسترسی به کیف پول و تمام کلیدهای خصوصی در کیف پول شما است.می‌توان گفت که عبارت بازیابی یک پسورد مستر است که دسترسی شما به کیف پول و دارایی داخل آن‌ را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید