وب 3.0 چیست و چرا اهمیت دارد؟

اینترنت یک فناوری دائما در حال پیشرفت است که به تکامل خود ادامه می‌دهد. تاکنون، ما Web 1.0 و 2.0 را تجربه کرده‌ایم، حالا بحث وب 3.0 (Web 3.0) به وجود آمده است.

وب 1.0 بدون توانایی ایجاد سایت های غنی از محتوا که امروز داریم، تجربه ای ثابت را برای کاربران فراهم کرد. وب 2.0 ما را با رسانه های اجتماعی و وب سایت های پویا گرد هم آورد، اما به صورت متمرکز.

در حال حاضر وب 3.0 به نظر می رسد کنترل اطلاعات آنلاین خود را به ما بدهد و همچنین یک وب معنایی ایجاد کند. این بدان معنی است که ماشین ها به راحتی محتوای تولید شده توسط کاربر را می خوانند و پردازش می کنند. بلاکچین قدرت تمرکززدایی، هویت دیجیتال رایگان با کیف پول های رمزنگاری و اقتصادهای دیجیتال باز را فراهم می‌کند.

روش‌های تعامل ما با شبکه با گزینه‌های سه بعدی موجود بیشتر فراگیر می‌شود. از مزایای کاربر نیز می توان به مرور کارآمد، تبلیغات مرتبط و بهبود پشتیبانی مشتری اشاره کرد. برخی از پرکاربردترین فناوری Web 3.0 را می توان با دستیارهای مجازی مانند سیری و الکسا و خانه‌های هوشمند متصل مشاهده کرد.

مقدمه

در طول بیست سال گذشته، اینترنت به شدت تغییر کرده است. ما از چت رله اینترنتی (IRC) به پلتفرم های رسانه‌های اجتماعی مدرن رسیده ایم. ما حتی فناوری‌های کاملاً جدید و مبتنی بر اینترنت مانند رمزنگاری و بلاک چین را تجربه کرده‌ایم. اینترنت به بخشی حیاتی از تعاملات اجتماعی تبدیل شده و همچنان در حال تکامل است. تا کنون، وب 1.0 و 2.0 را دیده ایم، اما دقیقاً چه انتظاری از وب 3.0 باید داشته باشیم؟ بیایید به جزئیات بپردازیم و ببینیم در وب 3 چه چیزی در انتظار ما است.

وب 3.0 چیست؟

وب 3.0 (Web3) نسل بعدی فناوری اینترنت است که به شدت بر یادگیری ماشین، هوش مصنوعی (AI) و فناوری بلاکچین متکی است. این اصطلاح توسط گاوین وود، بنیانگذار پولکادات و یکی از بنیانگذاران اتریوم ایجاد شد. در حالی که وب 2.0 بر محتوای ایجاد شده توسط کاربر که در وب سایت های متمرکز میزبانی می‌شود معطوف می‌شود، وب 3.0 به کاربران کنترل بیشتری بر داده‌های آنلاین خود می‌دهد.

هدف این جنبش ایجاد وب‌سایت‌ها و برنامه‌های وب باز، متصل، هوشمند با درک بهتر داده‌ و البته مبتنی بر ماشین است. تمرکززدایی و اقتصادهای دیجیتال نیز نقش مهمی در وب 3.0 ایفا میکنند، زیرا شرایطی را فراهم می‌کنند که برای محتوای ایجاد شده در شبکه ارزش قائل شویم. همچنین درک این نکته مهم است که وب 3.0 یک مفهوم در حال تغییر است. هیچ تعریف واحدی وجود ندارد و معنای دقیق آن می تواند متفاوت باشد

وب 3.0 چگونه کار می کند؟

هدف وب 3.0 ارائه سریعتر اطلاعات شخصی و مرتبط با استفاده از هوش مصنوعی و تکنیک های پیشرفته یادگیری ماشین است. وب 3.0 همچنین بر مالکیت کاربر بر محتوا و پشتیبانی از اقتصادهای دیجیتالی تمرکز خواهد کرد.

وب‌سایت‌های فعلی معمولاً اطلاعات ثابت یا محتوای کاربر محور، مانند انجمن‌ها یا رسانه‌های اجتماعی را نمایش می‌دهند. یک وب سایت باید اطلاعاتی را که در اختیار هر کاربر قرار می دهد، شبیه به پویایی ارتباطات انسانی در دنیای واقعی باشد. با وب 2.0، هنگامی که این اطلاعات آنلاین شود، کاربران مالکیت خود را بر داده‌ها از دست می‌دهند.

یکی دیگر از چهره های کلیدی در مفهوم وب 3.0 دانشمند کامپیوتر تیم برنرز لی، مخترع وب جهانی است. او ایده خود را در مورد آینده وب در سال 1999 ارائه کرد:

من رویایی برای وب دارم [که در آن رایانه ها] قادر به تجزیه و تحلیل تمام داده های موجود در وب – محتوا، پیوندها و تراکنش های بین افراد و رایانه ها هستند. «وب معنایی» که این امکان را فراهم می‌کند، هنوز به وجود نیامده است، اما زمانی که به وجود آمد، مکانیسم‌های روزمره تجارت، بوروکراسی و زندگی روزمره ما توسط ماشین‌هایی که با ماشین‌ها صحبت می‌کنند اداره می‌شوند.

تاریخچه مختصری از تکامل وب

برای درک بهتر وب 3.0، بیایید ببینیم در حال حاضر کجا هستیم و چه چیزی توسعه پیدا کرده است. در طی دو دهه، ما قبلاً شاهد تغییرات عظیمی بوده ایم:

وب 1.0

اینترنت اصلی تجربه ای را ارائه کرد که اکنون به عنوان وب 1.0 شناخته می شود. این اصطلاح در سال 1999 توسط نویسنده و طراح وب، Darci DiNucci هنگام تمایز بین Web 1.0 و Web 2.0 ابداع شد. در اوایل دهه 1990، وب سایت ها با استفاده از صفحات HTML و به صورت ایستا ساخته شدند که فقط اطلاعاتی را نمایش می‌دادند و هیچ راهی برای کاربران وجود نداشت که داده‌ها را تغییر دهند یا داده‌های خود را آپلود کنند. تعاملات اجتماعی به پیام رسان‌ها و انجمن‌های گفتگوی ساده محدود می‌شد.

وب 2.0

در اواخر دهه 1990، تغییر به سمت اینترنت تعاملی‌تر شکل گرفت. با وب 2.0، کاربران قادر به تعامل با وب سایت‌ها از طریق پایگاه های داده، پردازش سمت سرور، فرم ها و رسانه های اجتماعی بودند. این ابزارها تجربه وب را از حالت ایستا به پویا تغییر دادند.

وب 2.0 تاکید بیشتری بر محتوای تولید شده توسط کاربر و قابلیت همکاری بین سایت‌ها و برنامه‌های مختلف داشت. وب 2.0 کمتر در مورد مشاهده و بیشتر در مورد مشارکت بود. در اواسط دهه 2000، بیشتر وب‌سایت‌ها به وب 2.0 منتقل شدند و فناوری‌های بزرگ شروع به ایجاد شبکه‌های اجتماعی و خدمات مبتنی بر ابر کردند.

آینده و وب 3.0

با نگاهی به تاریخچه اینترنت، تکامل یک وب از نظر معنایی هوشمند پیدا می‌کند. داده ها ابتدا به صورت ایستا به کاربران ارائه شد. سپس کاربران توانستند به صورت پویا با آن داده‌ها تعامل داشته باشند. اکنون، الگوریتم‌ها از همه آن داده‌ها برای بهبود تجربه کاربر و شخصی‌سازی و آشنا کردن وب استفاده می‌کنند. فقط کافی است به یوتیوب یا نتفلیکس نگاهی بیندازید تا قدرت الگوریتم‌ها و بهبود آنها را ببینید.

وب 3.0، اگرچه به طور کامل تعریف نشده است، اما می تواند از فناوری های همتا به همتا (P2P) مانند بلاک چین، نرم افزار منبع باز، واقعیت مجازی، اینترنت اشیا (IoT) و غیره استفاده کند. Web 3.0 همچنین قصد دارد اینترنت را بازتر و غیرمتمرکزتر کند.

برای مشاهده تفاوت های اصلی بین وب 1.0، 2.0 و 3.0 در یک نگاه، به جدول زیر مراجعه کنید:

Web 1.0Web 2.0Web 3.0
محتواتعامل منفعلانجمن‌ها و محتوای تولیدی کاربرمالکیت کاربر سازنده محتوا
تکنولوژیHTMLپویا HTML, جاوا اسکریپتبلاکچین، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی
محیط‌های مجازیهیچبرخی موارد 3D3D, VR, AR
تبلیغاتبنر و غیرهتعاملیهدفمند بر اساس رفتار کاربر
ذخیره سازی دادهذخیره روی سرورهای فردیمتعلق به غول‌های بزرگ فناوریتوزیع شده میان کاربران
مخاطبانکاربران فردیجوامع کاربری خاصکاربران به هم پیوسته از چند پلتفرم

برتری وب 3.0

ترکیبی از ویژگی های کلیدی Web 3.0 منجر به مزایای مختلفی نسبت به نسخه‌های قبلی خواهد شد. فراموش نکنید که همه اینها به موفقیت فناوری اساسی بستگی دارد:

  1. نقطه مرکزی کنترل وجود ندارد – از آنجایی که واسطه ها از معادله حذف می شوند، دیگر داده های کاربر را کنترل نخواهند کرد. این آزادی خطر سانسور توسط دولت‌ها یا شرکت‌ها را کاهش می‌دهد و اثربخشی حملات Denial-of-Service (DoS) را کاهش می‌دهد.
  2. افزایش ارتباط متقابل اطلاعات – با اتصال محصولات بیشتر به اینترنت، مجموعه داده های بزرگتر الگوریتم هایی را با اطلاعات بیشتری برای تجزیه و تحلیل ارائه می‌دهند. این می تواند به آنها کمک کند اطلاعات دقیق تری ارائه دهند که نیازهای خاص کاربر را برآورده می کند.
  3. مرور کارآمدتر – هنگام استفاده از موتورهای جستجو، یافتن بهترین نتایج گاهی اوقات با چالش مواجه شده است. با این حال،در طی سال‌ها در یافتن نتایج مرتبط معنایی بر اساس زمینه جستجو و ابرداده بهتر شده اند. این منجر به یک تجربه مرور وب راحت تر می شود که می تواند به هر کسی کمک کند اطلاعات دقیق مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کند.
  4. تبلیغات و بازاریابی بهبود یافته – هیچ کس دوست ندارد با تبلیغات آنلاین سنگین هدف قرار بگیرد. با این حال، اگر تبلیغات با نیازهای شما مرتبط باشد، به جای اینکه آزاردهنده باشند، می توانند مفید باشند. هدف وب 3.0 بهبود تبلیغات با استفاده از سیستم های هوش مصنوعی هوشمند و هدف قرار دادن مخاطبان خاص بر اساس داده های مصرف کننده است.
  5. پشتیبانی بهتر از مشتری – خدمات مشتری برای تجربه کاربری روان برای وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب حیاتی است. با این حال، به دلیل هزینه‌های هنگفت، بسیاری از سرویس‌های وب که موفق می‌شوند، برای گسترش عملیات خدمات مشتری خود تلاش می‌کنند. با استفاده از چت ربات‌های هوشمندتر که می‌توانند به طور همزمان با چندین مشتری صحبت کنند، کاربران می‌توانند در هنگام برخورد با عوامل پشتیبانی از یک تجربه خوب لذت ببرند.

موارد استفاده از وب 3.0

اگرچه وب 3.0 هنوز در حال توسعه است، ما نمونه هایی داریم که امروزه در حال استفاده هستند:

دستیار مجازی سیری و الکسا

هم سیری اپل و هم الکسای آمازون دستیارهای مجازی ارائه می‌دهند که بسیاری از موارد Web 3.0 را شامل می‌شود. هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی به هر دو سرویس کمک می کند تا دستورات صوتی انسان را بهتر درک کنند. هرچه افراد بیشتر از سیری و الکسا استفاده کنند، هوش مصنوعی آنها توصیه‌ها و تعاملات خود را بهبود می بخشد.

خانه های هوشمند متصل

یکی از ویژگی های کلیدی وب 3.0 فراگیر بودن آن است. این بدان معنی است که ما می توانیم به داده ها و خدمات آنلاین خود در چندین دستگاه دسترسی داشته باشیم. سیستم‌هایی که گرمایش، تهویه مطبوع و سایر وسایل برقی خانه شما را کنترل می‌کنند، اکنون می‌توانند این کار را به صورت هوشمند و متصل انجام دهند. خانه هوشمند شما می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی خانه‌تان را ترک می‌کنید، می‌رسید و چقدر گرم یا سرد خانه‌تان را دوست دارید.

دیدگاهتان را بنویسید